Nicio zi fără o faptă bună! Simpozion județean de proiecte caritabile, ed. a II-a 2023

/  Events
Încarc Evenimente

mai

26 mai 2023 @ 8:00 - 26 mai 2024 @ 17:00

În data de 16 mai 2023, la Complexul Turistic „La Broscuța”, a avut loc cea de-a doua ediție a Simpozionului de proiecte caritabile „Făuritorii de fapte bune”, activitate înscrisă în Calendarul Activităților Educative Județene, an școlar 2022-2023, al Inspectoratului Școlar Județean Cluj. Evenimentul a fost organizat de Liceul Teoretic „Pavel Dan”, în parteneriat cu Asociația PRO ASSISTO.
La simpozion, au participat elevi și preșcolari de la următoarele unități de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit „Lumea Prichindeilor”, Grădinița cu Program Prelungit „Pinocchio”, Școala Gimnazială „Ioan Vlăduțiu”, Școala Gimnazială Luna, Școala Gimnazială „Ioan Opriș” și Liceul Teoretic „Pavel Dan”. Membrii echipei de robotică, „Extropy Robotics” au vorbit cu multă pasiune despre activitățile caritabile la care au participat alături de roboțelul Vol-E și despre performanțele pe care le-au înregistrat în ultima perioadă.
Invitații, Lavinia Șaroși, director al Direcției de Asistență Socială din cadrul Primăriei Municipiului Câmpia Turzii, Floriana Prahoveanu, președinte al Asociației Pro Assisto, Nicușor Lăcătuș, coordonatorul Grupului Vocal Melody și studentele Sorana-Ștefania Bozga, Crina Ionela Cristurean, Ramona Chicidea și Maria-Isabel Petean-Pavel, de la Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, au evidențiat rolul important al activităților de voluntariat și i-au încurajat pe participanții la simpozion să fie buni, empatici, generoși și dispuși să îi ajute întotdeauna pe cei din jurul lor.
Membri ai Grupului Vocal Melody au reușit să aducă multă bucurie pe chipurile celor prezenți, prin cântecele interpretate de aceștia. Crina-Ionela Cristurean, studentă la Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima” și fostă membră a Grupului Vocal Melody, a interpretat melodia „Ave Maria”, impresionându-i pe cei prezenți cu abilitățile sale vocale. Elevii și preșcolarii au avut prilejul de a audia Concertul nr. 3 pentru vioară şi orchestră), partea a III-a, interpretat la vioară, cu multă pasiune și sensibilitate, de către studenta Sorana-Ștefania Bozga, de la Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima”.
Participanții la Simpozion au fost îndemnați să nu lase să treacă nici măcar o zi din viața lor, fără a face cel puțin o faptă bună. Evenimentul a fost organizat cu sprijinul financiar oferit de Asociația PRO Assisto și Complexul Turistic „La Broscuța”.
Organizatori:
Prof. Daniela Cristina Popa (director)
Prof. Dorina Florica Nicoară (director adjunct)
Prof. dr. Diana-Crina Marin
Prof. Adriana Pomîrlă