SIMPOZION „PAVEL DAN – PROMOTOR AL CULTURII LOCALE”

/  Events
Încarc Evenimente
  • Acest eveniment a trecut.

dec.

SIMPOZION „PAVEL DAN – PROMOTOR AL CULTURII LOCALE”

20 decembrie 2018 - 20 decembrie 2022

În cadrul festivităților prilejuite de celebrarea a 65 de ani de la înființarea unității școlare, Liceul Teoretic „Pavel Dan” organizează evenimentul cultural intitulat „PAVEL DAN – promotor al culturii locale”. Simpozionul va avea loc în data de 12 noiembrie 2018, la ora 12.00, în Sala de ședințe a Palatului Cultural „Ionel Floașiu” Câmpia Turzii.
Simpozionul este dedicat vieții și activității scriitorului Pavel Dan și este organizat de Liceul Teoretic „Pavel Dan” în colaborare cu Asociația Culturală „Pavel Dan”, prin reprezentanții acesteia, scriitorii Aurel Podaru – președintele asociației – și Mircea I. Casimcea. Readucerea în centrul atenției elevilor școlii a vieții și a operei scriitorului Pavel Dan vizează o problemă identitară, întrucât a vorbi astăzi despre Pavel Dan și a-l aduce în actualitate înseamnă a înțelege cine sunt paveldaniștii, cei care profesează sau îndrumă pașii elevilor și cine sunt elevii care studiază în cadrul unității de învățământ ce îi poartă cu demnitate numele.
Scopul simpozionului este promovarea operei scriitorului şi a valorilor tradiţionale  locale.

Event Details

Date: 20 decembrie 2018 - 20 decembrie 2022
Time: -
Venue: Palatul Cultural „Ionel Floașiu”